wtorek, 19 lipca 2011

Łysienie rodzaje

Łysienie ma wiele postaci i bardzo różny przebieg, jeśli zaobserwujemy nadmierne wypadanie włosów, a nie domyślamy się przyczyn (na przykład stresu, nadmiaru promieniowania UV, zmiany modelu żywienia) powinniśmy każdorazowo konsultować się z lekarzem dermatologiem, bo łysienie
(wypadanie włosów)
 ma bardzo różne podłoża, począwszy od hormonalnych i genetycznych, przez choroby ogólnoustrojowe, po infekcje owłosionej skóry głowy.

Jedynie lekarz na podstawie objawów i ewentualnych dodatkowych badań jest w stanie rozpoznać typ łysienia i zaproponować odpowiednią kurację. Działając na własną rękę możemy sobie zaszkodzić. 

W zależności od przyjętych założeń łysienie (wypadanie) włosów można kategoryzować na wiele sposobów. Najczęściej jednak spotkamy podział na łysienie: androgenowe, anagenowe, plackowate i bliznowaciejące. Oprócz łysienia androgenowego, którego przyczyną są męskie hormony płciowe i dysfunkcje genetyczne, pozostałe typy łysienia mogą mieć kilka przyczyn. 

Łysienie (wypadanie włosów) androgenowe

Mimo iż za ten typ łysienia odpowiedzialne są męskie hormony płciowe problem ten dotyczy również kobiet przy czym może objawiać się również dwojako. Dlatego wprowadza się dodatkowy podział na typy łysienia androgenowego u kobiet i u mężczyzn.

Łysienie następuje w efekcie miniaturyzacji mieszków włosowych poddanych działaniu dihydrotestosteronu - bardzo aktywnej pochodnej testosteronu.

Łysienie (wypadanie włosów) typu męskiego

Statystycznie rzecz biorąc to około 95% wszystkich przypadków łysienia. Za łysienie androgenowe odpowiedzialne są geny wywołujące dysfunkcje hormonalne. Problem dotyczy około 80% mężczyzn. Łysienie przebiega następująco: stopniowo pojawiają się zakola i ubytek włosów na czubku głowy. Wypadanie włosów może też postępować w kierunku od czoła do potylicy. Obszar dotknięty łysieniem powiększa się, przybierając coraz większe rozmiary. Zamiast włosów pojawia się meszek (efekt miniaturyzacji mieszków).

Łysienie (wypadanie włosów) typu żeńskiego

łysienie androgowe u kobiet przebiega nieco inaczej, wypadanie włosów ma charakter rozlany i dotyka zwykle całą górną część głowy. Rzadko prowadzi do całkowitego wyłysienia, nie mniej jednak włosy bardzo znacznie się przerzedzają. 

Skąd u kobiet męskie hormony płciowe? W niewielkiej ilości ma je każda z pań, jednak w wyniku kuracji hormonalnych, spadku poziomu estrogenów, niedoczynności tarczycy, chorób jajników czy nawet w otyłości dochodzi do nadprodukcji DHT i łysienia (wypadania włosów) o charakterze androgenowym.

W diagnozowaniu łysienia, ważną przesłanką przemawiającą za łysieniem androgenowym jest jednoczesne wystąpienie trądziku bądź hirsutyzmu czyli dodatkowego owłosienia charakterystycznego dla mężczyzn.

Łysienie anagenowe

Nazwa ta odnosi się do typu łysienia, w którym skrócona zostaje faza wzrostu włosów. W normalnych warunkach włosy rosną do momentu osiągnięcia sporej długości, później wypadają. Skrócenie fazy anagenowej jest efektem ścieńczenia korzenia i osłabienia mocowania włosów w mieszkach. Łysienie to postępuje bardzo szybko, najczęściej w przebiegu łysienia plackowatego, w ciężkich stanach chorobowych (choroby zakaźne) oraz w efekcie drastycznych terapii takich jak radio- czy chemioterapia.

Łysienie plackowate 

W porównaniu z innymi typami łysienia (wypadania włosów) występuje stosunkowo rzadko, zapewne z uwagi na fakt, iż jest to łysienie o charakterze autoimmunologicznym (autoagresja organizmu). Jak sama nazwa wskazuje skóra głowy łysieje nierównomiernie.Co ciekawe ten typ łysienia obserwuje się nawet u dzieci. Do łysienia plackowatego może też dojść w wyniku stresu.

Łysienie bliznowaciejące

Do łysienia bliznowaciejącego dochodzi najczęściej w przebiegu chorób skóry głowy. Prowadzą do niego grzybice, łojotokowe zapalenie skóry i im podobne choroby, nie mniej istotne są typowe uszkodzenia mechaniczne, na przykład oparzenia. W łysieniu bliznowaciejącym do wypadania włosów dochodzi w związku z uszkodzeniami mieszków włosowych. Mieszki bliznowacieją tj. zarastają tkanką bliznowatą i w ten sposób tracą zdolność wytwarzania włosów. Łysienie bliznowaciejące jest procesem nieodwracalnym.

Co jeszcze należy wiedzieć o łysieniu?

Pamiętajmy, że łysienie (wypadanie włosów) jest problemem i mężczyzn i kobiet, nie omija dzieci i osób nastoletnich, przyczyniają się do niego nie tylko choroby, ale i złe odżywianie i ekspozycja na zagrożenia takie jak stres, czy szkodliwe warunki atmosferyczne. Odpowiednio wcześnie podjęte leczenie może zdusić chorobę w zarodku i jeśli nawet nie doprowadzi do odrastania włosów, na pewno zahamuje proces ich utraty

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz